Ta strona
korzysta
z cookies.
Dowiedz się więcej
OK

Przeglądarki - jak zamówić stronę internetową #2

Przez ostatnie lata możemy zaobserwować dynamiczny rozwój przeglądarek internetowych. Śmiało możemy powiedzieć, że ewoluują one powoli w samoistne systemy operacyjne, które swoim działaniem możemy porównać np. do sławetnego Windowsa. Na przeglądarki są pisane specjalne aplikacje i dedykowane twory. Wyobraź sobie, że strona internetowa to też taka aplikacja na daną przeglądarkę. Niestety wiele osób ma problem ze zrozumieniem faktu, że strona może działać inaczej na każdej z przeglądarek.

Wracam do Was po dłuższej przerwie w pisaniu serii o tym jak zamówić stronę internetową. Na obiecany interaktywny brief jeszcze chwilkę musicie poczekać, natomiast dziś słów kilka o przeglądarkach. Chciałbym abyście zrozumieli jedną rzecz. Ważną rzecz.

Idziemy do sklepu

Wyobraźcie sobie, że idziemy kupić najnowszą i długo przez nas wyczekiwaną grę komputerową. Jednak w sklepie, zauważamy na pudełku napis, że jest to wersja tylko i wyłącznie na PS4. Niestety my nie mamy jeszcze w domu nextgena ,a leciwe PS3. Smuto patrząc na pudełko wychodzimy ze sklepu, rozumiejąc w pełni, że jest to gra dostępna tylko i wyłącznie na tę jedną platformę.

A teraz inna sytuacja. Znajomy polecił nam super stronę internetową z fajnymi nowymi, mrocznymi, azjatyckimi obrazkami. Zachęceni mocną reklamą naszego przyjaciela chcemy wejść na ową witrynę. A więc odpalamy naszego ukochanego Internet Explorera 6 i z nadzieją patrzymy na pasek postępu, aż załadują się nowe mroczne inspiracje. A tu psikus! Wszystko jest do góry nogami, a obrazki są pokolorowane na różowo. Co robimy? Przeklinamy i denerwujemy się uważając, że przecież to musi działać. Otóż nie – nie musi.

Z czego to wynika?

Jesteśmy świadkami jak znaczenia słów i przeznaczenia przedmiotów/programów się zmieniają i dostosowują do wymagań rynkowych. Idealnym przykładem takiej zmiany jest ewolucja znaczenia słowa „tablet” o której to pisał Paweł Tkaczyk . Natomiast co ciekawe znaczenie kryjące się za sformułowaniem „przeglądarka internetowa” w świadomości odbiorcy końcowego się nie zmienia. Mimo tego, że tak naprawdę owe przeglądarki przeszły ogromną ewolucję. Co się tak naprawdę stało?

Kiedyś przeglądarka była tylko tak zwanym „oknem na świat”. Po prostu wchodziliśmy do niej, przeglądaliśmy na szybko internet i wychodziliśmy. Zwykle korzystamy z domyślnie dołączonej przeglądarki do naszego systemu i jesteśmy z tego zadowoleni. Jednak z czasem przeglądarki zaczęły się przeobrażać. Zaczęły ze sobą mocno konkurować co spowodowało ich zmianę w całkiem duże kombajny dzięki, którym możemy wykonać wszystkie podstawowe funkcje jakie zapewniał nam do tej pory system operacyjny. Dziś moim zdaniem przeglądarkom jest zdecydowanie bliżej do bycia podstawowym OS niż do „okna na świat”. Problem leży w tym że znaczeniowo sformułowanie „przeglądarka internetowa” nie nabrało jeszcze nowego znaczenia w głowach użytkowników.

Jakie są tego skutki?

Niestety taki stan rzeczy powoduje niezrozumienie podstawowego problemu przy budowaniu stron internetowych. Chodzi o zgodność z poszczególnymi wersjami przeglądarek. Niestety nie jest tak, że strona która w pełni działa np. pod najnowszym Google Chrome będzie działać tak samo pod Internet Explorerem 9. Nie chodzi mi o to, że jest to niemożliwe. Chodzi fakt, że to jest taka sama mechanika działania jak przy grach komputerowych. Aby zrobić wersję na kolejną platformę czy inny system potrzeba określonego nakładu pracy. A praca to czas, a czas to pieniądz. Nie będę Was zanudzał szczegółami technicznymi, ale uwierzcie mi że przy bardziej zaawansowanych stronach, wersja i rodzaj przeglądarki pod którą się wykonuje system ma znaczenie. Powoli właśnie zaczyna to przypominać tworzenie oprogramowania na systemy operacyjne.

To na co się zdecydować?

Zabierając się do zamówienia strony internetowej, miej na uwadze to, że Twoja strona nie będzie działać na wszystkich przeglądarkach. Miej na uwadze to, że musisz sam określić na jakich przeglądarkach i jakich ich wersjach wszystko ma być idealnie. Od tego zależy po pierwsze wygoda Twoich użytkowników a po drugie wielkość budżetu jaki musisz przeznaczyć na wykonanie strony. Nie wiesz jak to zrobić? Poniżej zamieszczam statystyki użytkowania przeglądarek w Polsce. Wybierz najlepszą opcję dla siebie, albo podpytaj się swojego wykonawcy. I zmień proszę myślenie o przeglądarkach. :)

 

 

Source: StatCounter Global Stats - Combine Chrome (all versions) & Firefox (5+) Market Share

Bartosz Idzikowski
Autor:
Bartosz Idzikowski

#mrok #CorporateIdentity #design #branding #rock #work

Spodobał Ci się tekst?
Zapisz się do newslettera!

Ten artykuł jest częścią serii "Jak zamówić stronę internetową". Po więcej wpisów z tej serii zapraszam TUTAJ
Przeczytaj też:

Wybór wykonawcy - Jak zamówić stronę internetową #1

Chcesz mieć stronę internetową? Na samym początku czeka już na Ciebie dość duża pułapka. Trzeba wybrać kto ją dla Ciebie zrobi. Brzmi banalnie. Jednak jak w każdej branży związanej z usługami wybór wykonawców jest duży, a nie będąc ekspertem nie masz pojęcia czym się kierować przy podejmowaniu decyzji. To dziś się dowiesz.

... czytaj więcej

Pilot serialu: Jak zamówić stronę internetową?

Mówili: zamów sobie stronę! Mówili: będzie tanio i dobrze! Mówili: nic nie będziesz musiał robić! Tak naprawdę nie wiem co jeszcze Ci mówili, ale jedno jest pewne - kłamali. Wydaje się, że zamówienie strony internetowej jest proste i bezproblemowe. Nope. Niestety nie jest. Większość zamówień przypomina komedię omyłek lub produkcję bez happy endu. Dlaczego? To postaram się wyjaśnić w naszym nowym cyklu artykułów.

... czytaj więcej
Skomentuj wpis:
Dzięki za dotarcie do samego końca.
Teraz pora na like, komentarz lub kolejny artykuł. Klikasz? :)
Bartek